Kôň a človek

Kôň domáci, Equus caballus, sa v minulosti používal na prácu alebo ako dopravný prostriedok. V súčasnosti bol nahradený novými dopravnými prostriedkami a strojmi.

kôň a človek

Športové kone

Dnes sa používa na rekreačné jazdenie, parkúr, drezúru, steeplechase či voltíž. Výnimkou nie sú ani klusácke dostihy, v ktorých vyniká americký a orlovský klusák. Okrem športových disciplín sa kone využívajú aj na hipoterapiu.

Hipoterapia

Poznáme niekoľko druhov hipoterapie, prvým je samotná hiporehabilitácia, odstránenie fyzického alebo mentálneho handicapu, ďalej liečebno-pedagogické jazdenie a športové jazdenie pre handicapovaných. Každé plemeno sa odlišuje svojím exteriérom. Pod pojem exteriér začleňujeme palicovú alebo páskovú kohútikovú výšku, obvod hrudníka či záprstia a samotné odznaky.

Plemená koní

Pri jednotlivých plemenách rozlišujeme aj sfarbenie ryšiak, hnedák, vraník a žlták (izabela). Medzi celosvetovo známe patria aj plemená poníkov shetlandský pony, waleský pony a americký pony. Poníky sú vzrastom menšie, ale rovnako sa rozdeľujú na teplokrvníky, chladnokrvníky a plnokrvníky. Shetlandský pony je teplokrvník, ktorý patrí k najsilnejším poníkom na svete, zároveň je najstarším plemenom v celom spojenom kráľovstve. Vďaka pevným pleciam a silným nohám, dokáže uniesť aj dospelého človeka. Ďalším plemenom je Falabella.

Vzťah koňa a ľudí

Na svoje si prídu aj deti. Sú vhodné ako domáci maznáčikovia či pre nevidiaceho človeka. Takisto ako u všetkých zvierat aj pri koňoch je dôležité si vytvárať vzájomný vzťah už v rannom veku. Podstatné je získať dôveru, základný handling, respektíve žriebätko nie je plaché a nechá si nasadiť ohlávku. Najdôležitejší je samotný imprinting, vpečatenie, prebieha tesne po narodení. Vzájomný vzťah medzi jazdcom a koňom musí byť založený na dôvere a poddajnosti alebo súlade. Podstatná je aj samotná príprava koňa pred pretekmi. Vhodné krmivo, nestresujúce prostredie, ale aj dostatočná fyzická príprava. Samotné puto medzi človekom a koňom je ohromujúce, príkladom je aj hipoterapia. Zlepšuje emočné vzťahy k cvičeniu, adaptáciu a rovnováhu, zvyšuje sebavedomie.

Tiež sa ti môže páčiť

4 komentáre

 1. Нave you eѵer considerwd publishing an ebook or
  guest authoring օn othedr websites? Ӏ have a bloog centered on tһe same topics yoᥙ discuss and
  wouhld love tο hаve үou shaee somе stories/informatіon. І кnow my audience would appreсiate yoir wⲟrk.

 2. Fantastic goods from you, man. Ι’ѵe keep in mind your stuff prior
  to аnd үoս’re simply extremely wonderful.
  Ӏ аctually like ᴡhat you’ve obtained rigһt here, really
  like whyat you’гe ѕaying and tһе best ѡay through
  wich you assert іt. You arre makijg it enjoyable and үou
  continue to take care оf tto keep it ѕensible. I can’t wait tօ
  read faг more from you. Tһat іs аctually а wonderful web
  site.

 3. I must thank you for the efforts youve put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *