Granule pre psy

granule pre psy

V článku si predstavíme kvalitné granule od viacerých výrobcov a predajcov. Hlavne sa zameriame na suché krmivá pre dospelé psy rôznych plemien. Granule pre psy zabezpečujú dobre vyváženú stravu.

Chappi s hydinou a rôznou zeleninou

...

Suché krmivo Chappi s hydinou a zmiešanou zeleninou je každodenný výživový doplnok pre dospelé psy. Balenia obsahujú chrumkavé kúsočky hydinového mäsa a zeleniny. Potrebné živiny ako vitamíny E, A, D3 a mastné kyseliny poskytnú vášmu domácemu miláčikovi silné kosti a zuby, zdravú srsť a imunitu. Najdôležitejšie zložky v granulách sú 16 % bielkovín, 8 % tukov a 1 % vápnika.

Royal Canin pre malé šteniatka

...

Šteniatka pre svoje zdravie, vitalitu a imunitu potrebujú optimálnu a vyváženú stravu. Krmivo Royal Canin Mini Puppy zabezpečuje množstvo vitamínov od A po E a zložku živín, ktoré pomáhajú dôležitej obranyschopnosti malých šteniatok. Krmivo obsahuje vysoko energetický obsah pre rýchly a zdravý rast šteniatok.  Kalórie v krmive sú špeciálne upravené, aby sa vyhlo riziku rýchlemu priberaniu psíkov. Granuly pre psy Royal Canin Mini Puppy bol vyvinutý hlavne pre mále plemena psíkov.

Brit Premium Dog pre dospelé psy

...

Granulované a kompletné krmivo pre dospelé psy. Jahňacie mäso bez pšenice s vyváženým obsahom živín a vitamínov. Podporujú kondíciu a imunitu, citlivé trávenie, lesklú srsť a zdravú kožu.  Zloženie 26 % bielkoviny – jahňacie mäso,  13 % tuky, 2 % vápnik a 3 % vláknina. Granule pre psy sa pridávajú navlhčené alebo suché.  Krmivo Brit Premium Dog podávame 1 až 2 krát denne.

Pokračovať v čítaní

Sumatra

sumatra

Predstavíme si jednu z najkrajších a najzaujímavejších prírodných oblasti v Ázii. Ostrov Sumatra a jeho dažďový prales s jedinečnými rastlinami a živočíchmi. Zaoberať sa budeme ohrozenými druhmi zvierat – tiger, orangutan, slon a nosorožec sumatriansky.

Tiger sumatriansky

Žije iba na polostrove Indonézie Sumatra a jeho počty v prírode sa odhadujú na 400 tigrov. Najviac tigrov sa nachádza v Národnom park Kerinci Seblat v strede Sumatre. Tigre majú najradšej hlbokú džungľu v strednej a vysokej nadmorskej výške ďaleko od ľudí a okolitého moderného sveta.  Tiger ako všetky jeho druhy je samotár a vrcholový predátor v džungli.

Nosorožec sumatriansky

Kritický ohrozený druh živočícha pre údajne a nepotvrdené zázračné účinky v Ázii. Veľmi zarážajúce ako môžu ohrozené zvieratá úplné vyhynúť kvôli šarlatánskym liečiteľom z Ázie a ich povere o zázračných účinkoch. Nosorožce v dospelosti merajú okolo 3 metrov a vážia do 800 kg. Hlavným znakom pre nosorožce sú dva rohy a srsť.  Nosorožce majú najradšej bažiny, močiare a dažďove pralesy. Patrí medzi samotársky druh a nie sú agresívne voči vlastnému druhu. Nosorožec sumatriansky je veľmi problémový druh na chovanie v zajatí.

Orangutan sumatriansky

Orangutan z polostrova Sumatra je jeden z troch druhov, ktorý sa nachádza v prírode. Samec je vyšší ako samica a dosahuje výšku 1,5 m, hmotnosť do 90 kg.  Orangutan je najväčší stromoví živočích, ktorý schádza zo stromov len výnimočne.  Cely svoj život je v korunách stromov hlavne v džungli. Samci sú samotári a teritórium si vytyčujú hlasným zvukom.  Sú mierumilovné a kľudné zvieratá. Matka sa po narodení stará o malého orangutana 3 roky. Mláďa je úplne bezbranné a odkázané na starostlivosť matky.

Slon sumatriansky

Za posledné desaťročia sa populácia slonov na Sumatre znížila o 80 percent. Ohrozené sú pytliactvom pre slonovinu a ničenie, kočovanie džungle na Sumatre.  Slon sumatriansky je zo štyroch uznaných poddruhov slona indického. Dosahujú výšku od 2 m do 3 m a hmotnosť od 2 do 4 ton.  Kožu ma svetlejšiu ako slon indický.

Pokračovať v čítaní

Arktída severný pól

liska polarna

Život na Zemi sa vyvinul do mnohých neobyčajných foriem. Zvieratá, ktoré si dnes ukážeme, sa museli prispôsobiť drsnej klíme Arktída, krajina známa svojou neľútostnou zimou.

Pižmoň severský

Pižmoň  je bylinožravec, ktorý sa môže pochváliť tým, že prežil dobu ľadovú. Ide to mohutné zviera, ktoré v dospelosti váži aj 350 kilogramov. Dnes žije v stádach na arktických pustatinách a jeho strava pozostáva z korienkov, lišajníkov a machu. V zime, keď sneh pokryje väčšinu pastvín, si pižmoň pomáha svojími prednými kopytami, ktoré používa na hrabanie. Úžasnú adaptáciu, ktorou si pižmone prešli, aby dokázali prežiť v Arktíde, môžeme vidieť na ich srsti. Vonkajšia srsť pižmoňa je nadlhšou živočíšnou srsťou v celej Amerike a je približne osemkrát teplejšia ako ovčia srsť. Jeho prirodzeným predátorom v studenej Arktíde sú vlky, ktoré lovia najmä mláďatá. Pižmone svoje mladé bránia tak, že ich pri úteku z každej strany obkľúčia, aby ostali z dosahu predátorov.

Líška polárna

Malé zviera, ktorého kožuch sa označuje za najteplejší v celej živočíšnej ríši, si pozornosť nepochybne zaslúži. Líška polárna loví v lete hlodavce, vtáky alebo aj ryby. V období mrazivej zimy sa však úlovky nájdu len ťažko, a líška tak prežíva vďaka zvyškom, ktoré po sebe zanechávajú medvede. Nejde o čistého mäsožravca, pretože líška nepohŕdne bobuľami alebo morskými riasami. Jej typický biely kožuch pomáha splynúť v ľadových tundrách. Vyhĺbujú si nory do snehu, z ktorých postupne vybudujú bludiská, aby mohli zmiasť predátorov. Líška polárna privádza mláďatá na jar, keď prichádza obmäk, pričom jeden vrh môže tvoriť až 15 mláďat.

Narval jednorohý

Morský cicavec, ktorý si pre svoj výzor vyslúžil ľudové meno „morský jednorožec“, je arktickou zvláštnosťou. Zaujímavé je, že jeho rodové meno aj výstižný ľudový názov sú zavádzajúce – to, čo si všimneme na jeho hlave nie je roh, ale v skutočnosti predĺžený zub. Biológovia váhajú, aké je jeho využitie. Najpravdepodobnejšie je, že ho používajú pri súbojoch v období párenia alebo so svojím zubom dvoria samičkám. Narvaly sú príbuzné ostatným veľrybám, ako delfínom, bieluhám alebo kosatkám. Podobne ako ich príbuzní, ide tiež o spoločenské zvieratá, ktoré väčšinu života trávia v stádach. Živia sa krevetami, kalmármi, rybami a inými morským tvormi. Jednou z krajín, v ktorej živočíchy musia každý deň podstúpiť skúšku o prežitie, je Arktída. Jej chladná a nehostinná klíma, ktorej priemerná teplota sa pohybuje okolo 30 stupňov pod nulou, je hlavným dôvodom, prečo sa tu vyvinuli tak fascinujúce živočíchy.

Pokračovať v čítaní

Konžský dažďový prales

gorila

Konžský prales, ktorý poskytuje útočisko pre viac ako desaťtisíc druhov zvierat a šesťsto exotických rastlín, je prírodnou kuriozitou. Jeho krása a pôvab sa nedajú poprieť, a preto sa oplatí oboznámiť s jeho obyvateľmi. Prales Kongo, ležiaci pri rovníku a povodí rieky Konga, je známy vysokou, neobyčajnou diverzitou a svojou exotikou nadchýna ľudí z celého sveta. Je to miesto, ktorého veľkoleposť nezachytia ani tie najkvalitnejšie dokumentárne filmy ako zviera gorila horská.

Okapia pralesná

Hoci Konžský prales nie je prales s najväčšou rozmanitosťou druhov, žijú v ňom unikátne živočíchy. Okapia pralesná, ktorá je žijúcou fosíliou, k nim neodmysliteľne patrí. Pre jej čiernobiele pásikové sfarbenie na zadnej časti tela si ju biológovia kedysi spájali so zebrami, no po dôkladnom výskume ju zaradili do čeľade, ktorú zdieľa so žirafami. Je pozoruhodné, že sa jedná o jediné žijúce príbuzné žiráf . Okapie sú plaché bylinožravce, ktoré žijú na severe Konžskej demokratickej republiky, a v zákutiach hlbokého pralesa vedú samotársky život. S ostatnými jedincami svojho druhu sa stretávajú výhradne v období párenia. Jej plachosť podporuje aj fakt, že do 20. storočia o jej existencii Západ nevedel. Pre svoj neobyčajný, osobitý vzhľad sa okapia v minulosti stala inšpiráciou pre legendy o tzv. „africkom jednorožcovi“.

Gorila horská

Aký by to bol pohľad do Konžského pralesa, keby sme sa nestretli s jeho najväčším klenotom, a to gorilou horskou? Je to vzácny poddruh gorily východnej a žije v dvoch izolovaných populáciách. Celkový počet jedincov gorily horskej presahuje niečo cez tisíc. Našťastie, najhoršie obdobie je za nami. Gorilám sa podarilo ustáť ťažké a neúprosné 20. storočie, kedy ich populácie rapídne poklesli a predpokladalo sa  vyhynutie. No aj v súčasnosti, keď ich populácia prežila a došlo k rastu, sú naďalej ohrozené. Pre ich vzácnosť a rovnako aj z dôvodu, že do Afriky priťahujú tisíce turistov, sú prísne strážené. Gorila horská je typický všežravec, najčastejšie si ale pochutná na ovocí a korienkoch. Podľa jej rodového mena, žije v lesoch vyskytujúcich sa vo vysokých nadmorských výškach, a od svojich príbuzných sa odlišuje hrubšou a dlhšou srsťou. Nažívajú vo veľkých tlupách, ktoré vedie dominantný samec a toho spoznáte podľa sivého, strieborného pruhu na chrbte. Zaujímavým faktom je, že každý jedinec gorily má svoj unikátny „odtlačok nosa“, na základe ktorého ich biológovia identifikujú.  Je povinnosťou každého z nás chrániť poklady našej planéty. Dažďový prales, rozprestierajúci sa pozdĺž africkej rieky Kongo, si našu ochranu rozhodne zaslúži, keďže patrí k najkrajším miestam na Zemi.

Pokračovať v čítaní

Severný pól

severny pol

Severný pól je zemou plnou prírodných kuriozít. Napriek jej nehostinným podmienkam si Severný pól život dokázal nájsť svoje miesto. Rozoberieme si bližšie tri unikátne živočíchy, ktoré pridávajú na kráse tohto regiónu.

Medveď biely

Je to medveď biely, kto do bodky zosobňuje pôvab Arktického regiónu. Jedná sa o najväčšiu mäsožravú šelmu na svete, no jeho život nie je prechádzka ružovou záhradou. Často putuje dlhé kilometre cez opustené a vyprahnuté krajiny, ktoré pozostávajú z ľadových krýh, aby našiel svoju prirodzenú potravu, a to tulene. Samec medveďa bieleho, ktorý je o mnoho ťažší od samice, môže vážiť neuveriteľných 700 kilogramov. Niet divu, že je predátorom na vrchole potravinového reťazca. Zaujímavé je, že kožuch medveďa bieleho nie je biely, ako by sme mohli predpokladať. Jeho kožuch je v skutočnosti čierny, no chlpy rastúce na ňom sú priehľadné a odrážajú tak väčšinu okolitého svetla. Výsledkom je, že farba medveďa závisí od svetla, ktoré sa vyskytuje v okolitom prostredí. Pri západe slnka sa preto môže javiť s červeno-oranžovým sfarbením.

Bieluha žltobiela

Bieluha žltobiela nie je možno známa ako medveď biely, no nie je o nič menej fascinujúca. Žije vo vodách Severného ľadového oceánu a je členom čeľade narvalovité. Je to druh veľryby a jej menšie zavalité telo je sfarbené dobiela. Nie je žiadnym prekvapením, že aj tieto veľryby sú spoločenské zvieratá, ktoré tvoria mnohopočetné skupiny do 10 jedincov. V období párenia sa často v ústiach riek alebo pri pobrežiach podarí spozorovať aj tisícky jedincov. Bieluhy sú menej zdatnými plavcami a zdržiavajú sa tak v plytších vodách.

Mrož ľadový

Ďalšie zviera, ktoré obýva územie Arktídy a svojou silou sa dokáže zmerať medveďovi bielemu, je mrož ľadový. Dlhokánske očné zuby, ktoré z neho spravili ikonické zviera Arktídy, slúžia na mnohé účely. Pomáha mu vytiahnuť svoje mohutné telo z vody, dokáže si s ich pomocou vyryť diery pod ľadom alebo ich používa pri súbojoch, keď chráni svoje teritórium. Dĺžka týchto zubov môže byť až jeden meter. Obľúbená potrava mroža sú mäkkýše na dne Severného ľadového oceánu, a preto disponuje aj fúzami, ktoré mu pomáhajú lokalizovať tieto kôrovce. Vďaka svojmu telu, hojne obalenému podkožným tukom, sa mrože ľadové pri teplotách, ktoré siahajú hlboko pod nulou, cítia ako doma. Je logické, že s klesajúcou teplotou na Zemi ubúda biodiverzita. Arktída je z tohto dôvodu jednou z mála oblastí s najnižšou rozmanitosťou života. To však nemení fakt, že sa tu vyskytuje mnoho úžasných živočíchov, ktoré nežijú nikde inde na Zemi.

Pokračovať v čítaní

Ekológia a globálne problémy

ekologia

Termín ekológia odvodený zo slova oikos prvýkrát použil nemecký zoológ Ernst Haeckel. Ekológia je relatívne mladá vedná disciplína, ktorá skúma vzťahy medzi organizmami a prostredím a vzťahy medzi živými organizmami navzájom.

Ekosystém planéty Zem

K základným úrovniam ekologického prístupu zaraďujeme organizmus, najnižšiu sledovanú jednotku v rámci ekológie. Ďalej populáciu a biocenózu, ktorú diferencujeme na fytocenózu a zoocenózu. Následne ekosystém, biotop a biosféru inak živý obal Zeme. S ekológiou súvisia aj globálne ekologické problémy, medzi ktoré začleňujeme narušenie klímy skleníkovými efektmi a produkciu odpadov, zapríčinené ľudskou spoločnosťou.

Ekólogia a globálne znečisťovanie

Medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia radíme Čínu, ktorá ročne vyprodukuje až 10 357 miliónov metrických ton oxidu uhličitého. Na druhú priečku sa umiestnili Spojené štáty americké. Tretia priečka patrí druhej najľudnatejšej krajine Indickej republike s produkciou až 2 274 miliónov metrických ton oxidu uhličitého za rok. Japonsko už uvažovalo o vypustení rádioaktívnej vody do oceánu. Jednou zo zložiek je rádioaktívny izotop vodíka. Svoj nesúhlas vyjadrili aj susedné krajiny.

Zvieratá a príroda

Ďalej na životné prostredie negatívne vplýva aj pytliactvo a ropné havárie. Obchod so slonovinou je naďalej v Afrike rozšírený. Len počas 2013 bolo zabitých 20 tisíc slonov. Slonovina je žiadaná predovšetkým vo východnej Ázii. Africké štáty sa usilujú o zlegalizovanie obchodu so slonovinou. Ropné havárie zapríčiňujú uhynutie veľkého množstva vodných živočíchov. V dôsledku úniku tekutej ropy vznikajú ropné škvrny. Jedna z najväčších ropných havárií sa stala v apríli 2010 v Mexickom zálive. Počas 3 mesiacov unikaním ropy vytieklo 780 miliónov litrov. Ďalšia katastrofa sa stala na juhozápadnom pobreží v marci 1967. Na skalisko narazil tanker Torrey Canyon prevážajúci 120 tisíc ton ropy. Nehodu zaraďujeme medzi prvú veľkú ropnú katastrofu na európskom pobreží. Všetky globálne ekologické problémy negatívne pôsobia na naše zdravie a kvalitu životného prostredia. Snažme sa zachovať životné prostredie aj pre ďalšie generácie.

Pokračovať v čítaní

Amazonský prales

opica z amazonky

Myslíme si, že príroda nás nemá čím ohromiť. Vyšplhali sme sa na najvyššiu horu sveta, objavili zemské póly alebo preskúmali dno Mariánskej priekopy. V pralesoch však žijú živočíchy, o ktorých sme dosiaľ nepočuli. Jedno z miest na Zemi, Amazonský prales, kde sa vyskytujú 3 milióny rôznych druhov živočíchov a vyše 2500 drevín, je zdrojom fascinácií pre každého milovníka prírody. Prales, ktorý nesie názov po najmohutnejšej rieke sveta Amazonke a ktorého väčšina rozlohy prilieha Brazílii, je domovom mnohých exotických a bizarných tvorov, o ktorých si niečo málo povieme.

Delfínovec amazonský

Vo vodách Amazonky žije pozoruhodný tvor. Delfínovec amazonský je neobyčajný cicavec, ktorého spôsob života sa odlišuje od morských príbuzných. Jedná sa o sladkovodného tvora, prispôsobeného životu v tmavých, zakalených amazonských vodách. Živí sa rybami, ktoré vyhľadáva pomocou echolokácie, a na rozdiel od svojich príbuzných, ktorí sú známi svojou hravosťou a sociálnosťou, delfínovec uprednostňuje samotársky život alebo spolužitie v pároch. Mútna voda, ktorá prepúšťa málo svetla, a spoľahlivá echolokácia, im zapríčinili vyvinutie slabšieho zraku.

Amazonský prales – Lelkovcovité

Svojrázny vták Potoos žije v Južnej a Strednej Amerike, a jeho prirodzené prostredie zahrňuje aj Amazonský prales. Názov tohto plachého a ťažko polapiteľného vtáka, ktorý je aktívny najmä v noci, sa do nášho jazyku neprekladá ľahko. Je známy pre zvláštny, no smutný melodický spev, podľa ktorého si vyslúžil anglickú prezývku „poor-me-ones“. Počas dňa, keď je v najväčšom ohrození, Potoos zaujme svoj typický postoj a zamaskuje sa tak, že si ho predátori zmýlia za kmeň stromu. V neskorej noci vychádza na lov a hmyz vyhľadáva pomocou veľkých a citlivých očí.

Tarmarín fúzatý

Opica, ktorej prirodzeným výskytom sú podhorské pralesy, zaujme svojím zvláštnym vzhľadom. Je ikonická najmä pre dlhokánske a ovísajúce biele fúzy, ktoré rastú ako samcom, tak aj samičkám. Jedná sa o všežravé cicavce – do ich jedálničku patria bobule, nektár, živica, slimáky alebo hmyz. Obľubujú otvorené priestranstvá s vysokými a rozkonárenými stromami, na ktorých trávia väčšinu svojho života. Tarmarín je sociálny tvor, a preto spolunažíva v tlupách, niekedy veľkých aj pätnásť jedincov, a najaktívnejší je počas dňa. Vďaka svojej malej hmotnosti, málokedy presahujúcej pol kila, a silných končatín, sa s ľahkosťou pohybuje v korunách aj tých najvyšších stromov. Amazonský dažďový prales, ktorý svoje pomenovanie dostal po mohutnej, životodarnej rieke Amazonke, poskytuje domov vzácnym živočíchom, ktorých krása a vzhľad fascinuje ľudí po celom svete.

Pokračovať v čítaní

Kôň a človek

kon a clovek

Kôň domáci, Equus caballus, sa v minulosti používal na prácu alebo ako dopravný prostriedok. V súčasnosti bol nahradený novými dopravnými prostriedkami a strojmi.

Športové kone

Dnes sa používa na rekreačné jazdenie, parkúr, drezúru, steeplechase či voltíž. Výnimkou nie sú ani klusácke dostihy, v ktorých vyniká americký a orlovský klusák. Okrem športových disciplín sa kone využívajú aj na hipoterapiu.

Hipoterapia

Poznáme niekoľko druhov hipoterapie, prvým je samotná hiporehabilitácia, odstránenie fyzického alebo mentálneho handicapu, ďalej liečebno-pedagogické jazdenie a športové jazdenie pre handicapovaných. Každé plemeno sa odlišuje svojím exteriérom. Pod pojem exteriér začleňujeme palicovú alebo páskovú kohútikovú výšku, obvod hrudníka či záprstia a samotné odznaky.

Plemená koní

Pri jednotlivých plemenách rozlišujeme aj sfarbenie ryšiak, hnedák, vraník a žlták (izabela). Medzi celosvetovo známe patria aj plemená poníkov shetlandský pony, waleský pony a americký pony. Poníky sú vzrastom menšie, ale rovnako sa rozdeľujú na teplokrvníky, chladnokrvníky a plnokrvníky. Shetlandský pony je teplokrvník, ktorý patrí k najsilnejším poníkom na svete, zároveň je najstarším plemenom v celom spojenom kráľovstve. Kôň vďaka pevným pleciam a silným nohám, dokáže uniesť aj dospelého človeka. Ďalším plemenom je Falabella.

Vzťah koňa a ľudí

Na svoje si prídu aj deti. Sú vhodné ako domáci maznáčikovia či pre nevidiaceho človeka. Takisto ako u všetkých zvierat aj pri koňoch je dôležité si vytvárať vzájomný vzťah už v rannom veku. Podstatné je získať dôveru, základný handling, respektíve žriebätko nie je plaché a nechá si nasadiť ohlávku. Najdôležitejší je samotný imprinting, vpečatenie, prebieha tesne po narodení. Vzájomný vzťah medzi jazdcom a koňom musí byť založený na dôvere a poddajnosti alebo súlade. Podstatná je aj samotná príprava koňa pred pretekmi. Vhodné krmivo, nestresujúce prostredie, ale aj dostatočná fyzická príprava. Samotné puto medzi človekom a koňom je ohromujúce, príkladom je aj hipoterapia. Zlepšuje emočné vzťahy k cvičeniu, adaptáciu a rovnováhu, zvyšuje sebavedomie.

Pokračovať v čítaní

Tajomné oceány

zralok

Príroda nás uchvacuje na každom rohu; či ide o subsaharskú Afriku, dažďové pralesy, náhorné plošiny alebo oceány. Dnes si predvedieme, aká úžasná dokáže byť príroda na jednom z jej najmenej prebádaných biotopov. Na Zemi nájdeme veľa miest, kde filmári vedia získať jedinečné zábery. Obľúbené miesto na dokumentárne filmy je podmorský svet. Veď koho by nezaujal pohľad do krajiny, ktorá sa tak líši od našej? Je na čase ukázať si z tohto unikátneho kútu sveta zopár živočíchov a dozvedieť sa niečo nové. Unikátny tvor je napríklad žralok.

Žabie ryby

Predstavme si čeľaď anténovcovitých. Názov samotnej čeľade vám veľa nepovie – ide o málo známy druh živočíchov. Zástupcovia čeľade, po anglicky prezývaní „frogfishes“, teda žabie ryby, sa vyskytujú najčastejšie na koralových útesoch a pripomínajú hubky alebo skaly pokryté riasami. Sú to majstri maskovania, ťažko by ste ich rozoznali od okolia. Zaujímavé sú aj svojím pohybom – hoci majú vyvinuté plutvy, pohybujú sa po dne končatinami, ktoré vyzerajú ako lakťové kĺby.

Žralok uhrovitý

Každý z nás pozná žraloky, no málokto sa môže pochváliť znalosťami o zvláštnom druhu, ktorý obýva hlboké vody. Žralok uhrovitý je žijúca fosília, pretože jeho štíhle telo s dĺžkou dva metre nesie veľmi primitívne črty. Živí sa hlavonožcami a menšími žralokmi. Potrava žraloka uhrovitého dokazuje, že musí putovať aj na povrch oceánov. Vyskytuje sa v každom mori a najčastejšie ho nájdeme na otvorených oceánoch.

Morský čert

Morský čert je o niečo známejší ako predošlí, no ide o rovnako zaujímavého tvora. Je to dravá ryba, ktorá obýva severný Atlantik, Stredozemné a Čierne more. Špecializuje sa na život vo veľkých hĺbkach, kde vábi korisť pomocou svietiaceho výbežku na tele. Väčšina tvorov žijúcich na dne má kvôli nedostatku svetla bledé sfarbenie, ale čert morský je vybavený tmavšou pokožkou. Loví sa pre gastronomické účely a v mnohých krajinách je považovaný za miestnu pochúťku. Pozreli sme sa na tri fascinujúce živočíchy, ale nezabúdajme na veľkosť a tajomnosť oceánov. Ktovie, čo sa dodnes ukrýva na ich dne.  Oceány tvoria väčšinu zemského povrchu. Niet divu, že sa nám dodnes nepodarilo zmapovať všetky krásy v prírode. Prejdeš ešte veľa času, kým plne zdokumentujeme život na dne hlbokých oceánov a spoznáme aj tie najtajnejšie záhady prírody.

Pokračovať v čítaní

Pes priateľ človeka

pes a človek

Najbližším príbuzným psa domáceho, Canis lupus familiaris, ktorý sa dožíva približne o dva až päť rokov menej ako všetky plemená psov je vlk dravý. Každé plemeno psa je druhovo špecifické. Fyziologické a povahové vlastnosti záležia od konkrétnej rasy. Dnes je určite spokojný pes so svojím postavením v rodine.

Minulosť psa

Už v pradávnej dobe, uprostred epochy starovekého Egypta, pravlasť dnešných chrtov, spočívali kresby psov s dlhými štíhlymi nohami a predĺženým tvarom papule na hrobkách egyptských faraónov. Ako v minulých storočiach tak aj v súčasnosti, pes domáci má nezastupiteľnú funkciu v našich životoch. Výber plemena musíme veľmi podrobne zvážiť, do popredia sa dostávajú samotné vlastnosti charakteristické pre každý druh.

Plemená psov

Zvýšenú telesnú aktivitu vyžadujú najmä poľovné plemená psov, príkladom sú aj stavače. Podľa pôvodu delíme stavače na kontinentálne a britské. Výnimkou nie sú ani plemená saňových psov, medzi ktoré patrí aljašský malamut či sibírsky husky. Pri výbere zvažujeme aj nároky na prostredie. Medzi bytové miláčiky patrí trpasličí pudel, nemecký špic, jazvečík či čivava. Každé plemeno má svoje špecifické potreby, väčšina psov ťažko prežíva vlastnú samotu. Pes je spoločenským tvorom, ktorý vyžaduje neustálu pozornosť, starostlivosť o zovňajšok, ale aj jemnučké pohladenie a pochvalu.

Spokojný pes

Vďaka vášmu novému prírastku do rodiny nikdy nepocítite samotu, získate dôverného spoločníka, ktorý vás udrží v kondícii, prípadne v neustálom pohybe. Pes domáci má široké rozpätie využitia, pomáha zlepšiť fyzickú, psychickú a sociálnu stránku človeka, canisterapia. Využíva sa aj na služobné účely, prípadne policajná kynológia. V súčasnosti existuje množstvo športov, ktorým sa môžete venovať s vašim domácim maznáčikom. Príkladom je dog dancing, kde majiteľ počas hudby tancuje a predvádza rôzne psie kúsky. Známy je aj šport agility, pri ktorom pes prekonáva prekážky v najkratšom možnom čase. Ďalšou všeobecne známou športovou aktivitou je poľovníctvo, ale aj psie záprahy. Už v minulosti psov využívali na športové účely, medzi ktoré rovnako patrí poľovníctvo a dostihy.

Pokračovať v čítaní

Chránené živočíchy na Slovensku

orol biely

Každá krajina má svoje zákonom chránené živočíchy. Často ide o druhy, ktoré ohrozuje zásah do prírody, strata ich pôvodného teritória alebo klimatické zmeny. Na Slovensku je podobných zvierat neúrekom a pre prírode je dôležité, aby ich populácie ostali stabilné.

Slovenská príroda

Príroda je rozmanitá a podobne je to aj na Slovensku. Nachádza sa tu deväť národných parkov, ktoré sa založili pre ochranu miestnej flóry a fauny. Je úžasné koľko unikátnych živočíchov nájdeme v zákutiach slovenských parkov – najznámejšie sú cicavce, ďalej tu žijú plazy, vtáky, obojživelníky, ryby a hmyz. Podrobný rozpis chránených živočíchov je zdĺhavý. Vystačíme si preto s pár druhmi, o ktorých si bližšie povieme.

Vysoké Tatry

Začnime od symbolu Tatier, ktorým je endemit kamzík tatranský. Jeho výskyt pokrýva každú oblasť Vysokých Tatier a v súčasnej dobe je obnova jeho populácie úspešná. V roku 2019 bolo vo Vysokých Tatrách zaznamenaných približne 2 000 jedincov. Našťastie sa nemusíme báť o budúcnosť nášho kamzíka. Je tu však ďalší živočích z triedy cicavcov, u ktorého sa situácia nevyvíja veľmi priaznivo a patrí medzi chránené živočíchy.

Ohrozené druhy

Chrček poľný bol v minulosti považovaný za škodcu, dnes ho evidujeme ako kriticky ohrozený druh. Rozšírenie chrčka sa v strednej Európe drasticky zmenšilo. Nastal pokles o celých 75%. Odhaduje sa, že do 30 rokoch vyhynie. Cicavce nie sú jediné, koho postihuje ohrozenie. Na Slovensku vo vyšších lesných vegetačných stupňoch žije fuzáč karpatský. Rodové meno napovedá, že ide o karpatský endemit z čeľade chrobákov fuzáčovité. Je to náš druhý najväčší fuzáč s telom dlhým 25 – 50 mm. Jeho potravou je rastlina zemolez čierny. Odtiaľ pochádza aj jeho druhé rodové meno – fuzáč zemolezový. Žiaľ, jednotlivé populácie fuzáča karpatského sú od seba veľmi vzdialené a izolované. Predpokladáme, že populácia na území Slovenska bude s najväčšou pravdepodobnosťou klesať, kým nedôjde k jeho vyhynutiu. Ďalší z chrobákov, ktorých populácie sú zraniteľné, je plocháč červený. Špecifický je svojím červeným sfarbením a sploštením tela. Patrí k chrobákom, na ktorých dnes v slovenských lesoch natrafíte zriedka. Slovensko sa svojou bohatou faunou ľahko vyrovná ostatným krajinám. Rys, medveď, kamzík nepochybne patria medzi najznámejšie. Nejde však o jediné živočíchy na Slovensku, ktoré sa ocitli pod ochranou zákona.

Pokračovať v čítaní

Domáci miláčik ako súčasť rodiny

domáci milacik

Každé láskavé maličké srdiečko si zaslúži pozornosť od svojej majiteľky. Maznáčikovia sú spoločníkmi každej etapy nášho života. Ako si správne vybrať? Domáci miláčik je dôležitou súčasťou života.

Škrečok dobrá povaha

Škrečok džungarský alebo phodopus sungorus, vyniká svojou jedinečnou povahou a nenáročným chovom. Bol objavený pruským zoológom a botanikom Pallasom v roku 1773. Phodopus sungorus pochádza zo stepov južnej a strednej Sibíri. Môže sa dožiť až štyroch rokov. Často žije v skupinách. Existuje niekoľko plemien škrečkov. Príkladom je škrečok zlatý, ktorého nádherná lesklá zlatistá srsť osloví všetky detské očká, ale aj škrečok čínsky. Každé plemeno má svoju špecifickú osobitosť. Vhodný najmä pre čistučké maličké dušičky je škrečok zlatý. Nebadateľný a drobučký škrečok, ktorého krásna zlatistá srsť potrebuje samozrejme nepretržitú starostlivosť, môže potešiť svojim pečovaním, nielen jedno detské srdiečko.

Domáci miláčik

Voľba domáceho maznáčika má monumentálne možnosti. Všetko leží hlavne na vašich pleciach. Dôležité je mať dostatočné prostriedky na zaistenie domáceho miláčika. Priestor a hlavne dobré rodinné vzťahy ovplyvnia život vášho maznáčika, treba sa v prvom rade, spýtať pár otázok.

Pes najlepší priateľ človeka

Máte rodinný dom s malou záhradkou a počuli ste o canisterapii alebo hipoterapii? Tak vaše spoločné chvíľky vám môže spríjemniť starostlivosť o takmer nebadateľné psíčatko alebo možno miniatúrne žriebätko. Najprv, ale treba hľadieť na minimálny životný priestor láskyplného domáceho miláčika. Ak ste majiteľom neveľkého pozemku pospolité momenty môžete spolu stráviť s vašim bytovým miláčikom. Šteniatko, žriebätko alebo škrečok, každé zvieratko potrebuje rovnako obrovskú nehu a lásku takisto ako človek. Existujú rôzne organizácie, ktoré zastávajú práva zvierat. Buďte aj vy členmi novodobej spoločnosti, chráňte takisto ako aj my ochraňujeme práva prírody a všetkých voľne žijúcich alebo zdomácnených zvieratiek. Nezabudnite, že svoj výber musíte veľmi dobre zvážiť a vašu účasť ako aj podporu si veľmi ceníme. Každá živá dušička má rovnako dôležitú hodnotu. Sme prívetiví s každým vaším rozhodnutím, dôležité je chrániť matku prírodu.

Pokračovať v čítaní