mini prasiatko

Mini prasiatko

Domáce zvieratá

Mini prasiatko je stále obľúbenejším domácim miláčikom vďaka svojmu roztomilému vzhľadu, inteligentnej povahe a relatívne nízkym nárokom na starostlivosť, čo z nich robí ideálnych spoločníkov pre mnohých ľudí. Tieto očarujúce a múdre zvieratá môžu priniesť veľa radosti a lásky do každej domácnosti. Ak ste pripravení prevziať zodpovednosť za ich chov, mini prasiatko môže byť tým ideálnym domácim miláčikom pre vás. S náležitou starostlivosťou a láskou sa z nich stanú verní a oddaní spoločníci na celý život.

Mini prasiatka sú výsledkom selektívneho šľachtenia menších plemien prasiatok s cieľom dosiahnuť čo najmenšiu veľkosť. Mini prasiatka boli vyšľachtené v 60. rokoch na univerzite v Gottingene na laboratórne účely krížením vietnamských prasiatok a minesotských minipigov. Pôvodne vážili od 35 do 60 kg a dosahovali výšku 50-60 cm, no súčasný trend smeruje k stále menším prasiatkam. V našom regióne ich hmotnosť začína na 20-25 kg a končí na 40-45 kg s výškou do 50 cm. Štandard prasiatok nie je jednotný, ale všeobecne by mali mať kompaktnú stavbu tela, krátke končatiny, mierne previsnuté brucho a rypák primeranej dĺžky. Každý chovateľ si vytvára vlastnú líniu, čo prispieva k rôznorodosti ich vzhľadu.

Inteligencia

O inteligencii prasiatok bolo už vykonaných mnoho štúdií a napísaných množstvo článkov. Tieto zvieratá sú mimoriadne zdatné v manipulácii svojho majiteľa, využívajúc každú príležitosť vo svoj prospech. Zabezpečenie bránky nie je účinné, pokiaľ nie je riadne zamknutá, a prístup do chladničky môže byť pre prasiatko otázkou niekoľkých sekúnd. Prasiatka využívajú svoje inštinkty, intuíciu a vynikajúcu pamäť. Z tohto dôvodu nie je vhodné prasiatka prísne trestať alebo im znepríjemňovať určité činnosti, ako sú očkovanie alebo trimovanie kopýtok. Tieto úkony by mali byť vždy sprevádzané pozitívnymi podnetmi, napríklad odmenami. Prasiatka nemajú schopnosť morálneho uvažovania, a preto nevedia rozlišovať medzi správnym a nesprávnym konaním, čo kladie na nás zodpovednosť za ich správnu výchovu. Dôslednosť v prístupe je kľúčová, pretože prasiatko si vždy vyberie tú alternatívu, ktorá mu najviac vyhovuje. Ak mu poskytnete malý ústupok, bude sa snažiť získať viac. Ich vysoká úroveň inteligencie im umožňuje vytvárať hodnotné a zaujímavé vzťahy so svojím majiteľom.

Spoločenskosť

V prírodnom prostredí divé svine vykazujú tendenciu k spoločnému zdržiavaniu sa v skupinách. Tieto stáda nielen poskytujú pocit bezpečia, ale aj pomáhajú vytvárať hlboké sociálne väzby medzi jednotlivými prasiatkami. Prasiatka sa snažia nadviazať podobné vzťahy aj s ľuďmi, no v prípade, že im to nie je umožnené, môže to viesť k nedostatku spoločnosti a následnému pocitu nudy. Tento nedostatok stimulácie a interakcie môže negatívne ovplyvniť ich pohodu a blahobyt. Vzhľadom na túto potrebu spoločnosti je odporúčané, aby prasiatka, ktoré zostávajú osamotené doma, mali za spoločníka iné prasiatko. Vyhovujúce množstvo spoločníkov môže byť jedno alebo viac prasiatok, pričom zabezpečenie tohto sociálneho prostredia je kľúčom k ich pohodliu. Mini prasiatka prejavujú túžbu po kontakte a telesnej blízkosti, vrátane túlenia sa. Pri chove prasiatok je dôležité mať na pamäti ich hierarchickú štruktúru. Prasiatka sa snažia presadiť svoju dominanciu aj voči človeku, preto je kľúčové, aby majiteľ aktívne udržiaval svoju pozíciu v hierarchii. Tento prístup môže predchádzať možným problémom v správaní prasiatka.

Strava

Mini prasiatka môžu konzumovať širokú škálu potravy, avšak je dôležité dodržiavať určité pravidlá pre ich zdravie a pohodu. Medzi vhodné potraviny patrí ovocie (s výnimkou avokáda), zelenina (okrem cibule a zelených častí zemiakov), zelená pastva, seno, lesné plody a orechy (ako sú šípky, žalude a gaštany), červíky, chrobáky, korienky a všetko, čo si prasiatko samo nájde a vyryje. Môžete im tiež podávať chudé mäso a mliečne výrobky (s výnimkou mlieka). Je dôležité vyhnúť sa kalorickej strave, neprekrmovať prasiatko, nenechať prasiatko hladovať a nenechať ho bez vody ani na pol dňa.