tiger sumatra 2

Sumatra

Svet zvierat

Predstavíme si jednu z najkrajších a najzaujímavejších prírodných oblasti v Ázii. Ostrov Sumatra a jeho dažďový prales s jedinečnými rastlinami a živočíchmi. Zaoberať sa budeme ohrozenými druhmi zvierat – tiger, orangutan, slon a nosorožec sumatriansky.

Tiger sumatriansky

Žije iba na polostrove Indonézie Sumatra a jeho počty v prírode sa odhadujú na 400 tigrov. Najviac tigrov sa nachádza v Národnom park Kerinci Seblat v strede Sumatre. Tigre majú najradšej hlbokú džungľu v strednej a vysokej nadmorskej výške ďaleko od ľudí a okolitého moderného sveta.  Tiger ako všetky jeho druhy je samotár a vrcholový predátor v džungli.

Nosorožec sumatriansky

Kritický ohrozený druh živočícha pre údajne a nepotvrdené zázračné účinky v Ázii. Veľmi zarážajúce ako môžu ohrozené zvieratá úplné vyhynúť kvôli šarlatánskym liečiteľom z Ázie a ich povere o zázračných účinkoch. Nosorožce v dospelosti merajú okolo 3 metrov a vážia do 800 kg. Hlavným znakom pre nosorožce sú dva rohy a srsť.  Nosorožce majú najradšej bažiny, močiare a dažďove pralesy. Patrí medzi samotársky druh a nie sú agresívne voči vlastnému druhu. Nosorožec sumatriansky je veľmi problémový druh na chovanie v zajatí.

Orangutan sumatriansky

Orangutan z polostrova Sumatra je jeden z troch druhov, ktorý sa nachádza v prírode. Samec je vyšší ako samica a dosahuje výšku 1,5 m, hmotnosť do 90 kg.  Orangutan je najväčší stromoví živočích, ktorý schádza zo stromov len výnimočne.  Cely svoj život je v korunách stromov hlavne v džungli. Samci sú samotári a teritórium si vytyčujú hlasným zvukom.  Sú mierumilovné a kľudné zvieratá. Matka sa po narodení stará o malého orangutana 3 roky. Mláďa je úplne bezbranné a odkázané na starostlivosť matky.

Slon sumatriansky

Za posledné desaťročia sa populácia slonov na Sumatre znížila o 80 percent. Ohrozené sú pytliactvom pre slonovinu a ničenie, kočovanie džungle na Sumatre.  Slon sumatriansky je zo štyroch uznaných poddruhov slona indického. Dosahujú výšku od 2 m do 3 m a hmotnosť od 2 do 4 ton.  Kožu ma svetlejšiu ako slon indický.