kosatka drava 2

Kosatka dravá

Tajomné oceány

Jednou z najznámejších veľrýb, ktorá je podkladom pre mnohé filmy a dokumentárne seriály, je kosatka dravá. Niet sa čomu diviť, pretože kosatky zaujali biológov a nadšencov prírody po celom svete.

Všetci poznáme kosatku ako morského predátora, ktorý stojí na vrchole potravinového reťazca. Nemá žiadneho prirodzeného nepriateľa, no aj napriek svojmu hrozivému statusu vrcholového predátora, nebol vo voľnej prírode zaznamenaný jediný útok na človeka. Preto vieme, že kosatky nie sú nebezpečné pre ľudí. Vedeli ste však, že kosatka je po človeku druhý svetovo najrozšírenejší cicavec? Je pozoruhodné, ako sa dokázali prispôsobiť životu v rôznych biotopoch, a to od teplých, pre veľryby nezvyčajných morí, ako je Stredozemné alebo Arabské more, až po studené moria v polárnych regiónoch. Vďaka jej kozmopolitnému rozšíreniu, nie je ľahké určiť, aká je jej konkrétna potrava. Samozrejme, líši sa od daného prostredia.

Kosatky a potrava

Väčšinou sa kosatky živia bežnými druhmi rýb – najmä tuniakmi, lososmi a sleďmi. Niektoré rodiny príležitostne lovia žraloky biele, keďže žraločia pečeň je vysoko bohatá na tuk a výživové hodnoty. Skupiny kosatiek, ktoré žijú v arktických regiónoch často lovia aj tulene alebo uškatce. Dospelá kosatka príjme denne, v priemere, neuveriteľných 60 kilogramov potravy! Podobne ako ďalší členovia čeľade delfínovité, aj kosatky si zakladajú na svojom bohatom sociálnom živote.

Spoločenský život

Na čele rodiny, ktorá môže pozostávať z desiatky jedincov, stojí najstaršia samica. Rodina predstavuje líniu potomkov tejto najstaršej samice a nie je neobvyklé, ak v jednej rodine spolunažívajú aj štyri či päť generácie. Súčasné štúdie poukazujú na fakt, že samicou, ktorá prevezme velenie vo svojej rodine, je zvyčajne samica, ktorá už nemôže rodiť mláďatá. Ostatné kosatky ju tak považujú za najskúsenejšiu. Zaujímavé je aj, že každá rodina má vlastný špecifický dialekt. Pri komunikácii vydávajú pískania, hvízdania alebo cvakania a často sú tieto zvuky jedinečné danej rodine. Vedci takto vedia ľahko identifikovať konkrétnu skupinu kosatiek a zistiť, ktoré kosatky sú ich členmi. Možno sa budete diviť, ale máme s nimi oveľa viac spoločného, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Rodičia prenášajú vedomosti svojim potomkom, členovia rodiny skladajú prekrásne piesne, ktoré si medzi sebou spievajú, a to všetko vedie k neuveriteľnému formovaniu kultúry. Áno, kosatky majú svoju vlastnú kultúru, podobne ako my ľudia! Je to prirodzený výsledok, ktorý vyplýva z ich úžasnej inteligencie a sociálnosti.

Kosatky sú majestátne a prekrásne zvieratá, ktoré nás svojou inteligenciou a tajomnosťou neprestávajú udivovať. Nikto nevie, koľko pred nami toho ešte ukrývajú. Jedno je však isté – mali by sme urobiť všetko pre to, aby sme ochránili tieto unikátne zvieratá.