Severný pól 2

Severný pól

Svet zvierat

Severný pól je zemou plnou prírodných kuriozít. Napriek jej nehostinným podmienkam si Severný pól život dokázal nájsť svoje miesto. Rozoberieme si bližšie tri unikátne živočíchy, ktoré pridávajú na kráse tohto regiónu.

Medveď biely

Je to medveď biely, kto do bodky zosobňuje pôvab Arktického regiónu. Jedná sa o najväčšiu mäsožravú šelmu na svete, no jeho život nie je prechádzka ružovou záhradou. Často putuje dlhé kilometre cez opustené a vyprahnuté krajiny, ktoré pozostávajú z ľadových krýh, aby našiel svoju prirodzenú potravu, a to tulene. Samec medveďa bieleho, ktorý je o mnoho ťažší od samice, môže vážiť neuveriteľných 700 kilogramov. Niet divu, že je predátorom na vrchole potravinového reťazca. Zaujímavé je, že kožuch medveďa bieleho nie je biely, ako by sme mohli predpokladať. Jeho kožuch je v skutočnosti čierny, no chlpy rastúce na ňom sú priehľadné a odrážajú tak väčšinu okolitého svetla. Výsledkom je, že farba medveďa závisí od svetla, ktoré sa vyskytuje v okolitom prostredí. Pri západe slnka sa preto môže javiť s červeno-oranžovým sfarbením.

Bieluha žltobiela

Bieluha žltobiela nie je možno známa ako medveď biely, no nie je o nič menej fascinujúca. Žije vo vodách Severného ľadového oceánu a je členom čeľade narvalovité. Je to druh veľryby a jej menšie zavalité telo je sfarbené dobiela. Nie je žiadnym prekvapením, že aj tieto veľryby sú spoločenské zvieratá, ktoré tvoria mnohopočetné skupiny do 10 jedincov. V období párenia sa často v ústiach riek alebo pri pobrežiach podarí spozorovať aj tisícky jedincov. Bieluhy sú menej zdatnými plavcami a zdržiavajú sa tak v plytších vodách.

Mrož ľadový

Ďalšie zviera, ktoré obýva územie Arktídy a svojou silou sa dokáže zmerať medveďovi bielemu, je mrož ľadový. Dlhokánske očné zuby, ktoré z neho spravili ikonické zviera Arktídy, slúžia na mnohé účely. Pomáha mu vytiahnuť svoje mohutné telo z vody, dokáže si s ich pomocou vyryť diery pod ľadom alebo ich používa pri súbojoch, keď chráni svoje teritórium. Dĺžka týchto zubov môže byť až jeden meter. Obľúbená potrava mroža sú mäkkýše na dne Severného ľadového oceánu, a preto disponuje aj fúzami, ktoré mu pomáhajú lokalizovať tieto kôrovce. Vďaka svojmu telu, hojne obalenému podkožným tukom, sa mrože ľadové pri teplotách, ktoré siahajú hlboko pod nulou, cítia ako doma. Je logické, že s klesajúcou teplotou na Zemi ubúda biodiverzita. Arktída je z tohto dôvodu jednou z mála oblastí s najnižšou rozmanitosťou života. To však nemení fakt, že sa tu vyskytuje mnoho úžasných živočíchov, ktoré nežijú nikde inde na Zemi.