Ohrozené živočíchy na južnom Slovensku 2

Ohrozené živočíchy na južnom Slovensku

Chránené živočíchy

V dnešnej dobe, kedy dochádza k úhynu mnohých ohrozených živočíchov, je dôležité, aby sme pred tým nezatvárali oči. Jedným zo spôsobov, ako by sme tento problém mohli dostať do povedomia, je poukázať na krásu našej prírody. Pozrieme sa preto na niekoľko živočíchov, ktorý si našli svoj domov na južnom Slovensku.

Krátkonôžka štíhla

Krátkonôžka je malý a nenápadný jašter, ktorý dáva prednosť suchšiemu podnebiu. Väčšinu času trávi pod kameňmi na odľahlých lúkach a poliach. Je dôležité poznamenať, že krátkonôžka je jediným druhom z čeľade scinkovité, ktorý obýva naše končiny. Niektorý ju považujú za klenot našich plazov, a to najmä pre jej krásne strieborné a bronzové sfarbenie. Vo voľnej prírode ju preto spoznáme ľahko, no okrem jej pôsobivého sfarbenia, si všimneme aj krátke končatiny. Používajú ich pri pohybe mláďatá – v dospelosti však strácajú svoje využitie a dospelé jedince sa plazia podobne ako hady. Často je, pre svoju hadovitú stavbu tela, mylne považovaná za slepúcha. Čo sa týka jej rozmnožovania, tak na rozdiel od jej príbuzných jašterov, ktoré sú živorodé, krátkonôžka znáša vajíčka.

Turpan tmavý

Turpan tmavý, známy aj ako kačica tmavá, je vták, ktorý na Slovensku zimuje zriedkavo. Predsa ho však – s istou dávkou šťastia, môžeme zbadať pri jazerách v našich južných lesoch. Na Slovensko prilieta, aby sa tak vyhol neúprosnej zime, ktorá každoročne zasiahne ďaleké subpolárne pásma, pri ktorých hniezdi. Podobne ako ostatné bežnejšie druhy kačiek, aj pri turpanovi ľahko rozlíšite samca a samicu. Samce sa pýšia svojím typickým sýto-čiernym sfarbením, bielymi fľakmi pri očiach a  oranžovým zobákom. Na druhej strane, samičky sú vďaka svojmu hnedému sfarbeniu menej nápadné. Je zaujímavé, že aj keď sa jedná o vtáka, ktorý uprednostňuje zimovanie pri pobreží a morskú potravu, v niektorých ojedinelých prípadoch ho predsa nájdeme aj na Slovensku.

Syseľ pasienkový

Syseľ pasienkový je zákonom chránený hlodavec, ktorý patrí do čeľade vevericovitých. Príslušnosť do tejto čeľade vyplýva aj z jeho výstižného mena, ktoré keď preložíme z angličtiny, tak znie „zemná veverička“. Jedná sa o spoločenského tvora, a preto ho nájdeme spolunažívať v kolóniách, ktoré niekedy pozostávajú aj zo stovky jedincov. Výhoda tohto „rušného“ života je bezpečnosť, pretože sysle pozorujú spolu okolie a v prípade hrozby jeden druhého upozornia pískaním. Syseľ obýva najmä stepné oblasti a nížiny, v ktorých si vyhrabáva podzemné skrýše a nory. Hlavnou zložkou jeho potravy sú korienky, semienka, rastliny a hmyz. Počas zimy sa sysle ukladajú do zimného spánku, ktorý im pomáha prečkať šesť mesiacov neúprosnej jesene a zimy. Často zabúdame, že príroda nášho Slovenska je bohatá na krásu a rozmanitosť. V národných parkov nájdeme krasové planiny, karpatské pralesy, jaskyne a vodopády – mnohotvárnosť slovenskej prírody sa jednoducho nedá poprieť. Práve vďaka týmto pestrým biotopom, si na Slovensku našli domov mnohé fascinujúce a úžasné živočíchy.