morská sasanka

Morská sasanka

Tajomné oceány

Actinia equina je latinský názov pre morskú sasanku. Ide o jednu z najbežnejších druhov actinia equina, ktorá sa vyskytuje v severných moriach a Atlantickom oceáne.  Morská sasanka má výrazný vzhľad so širokým, valcovitým telom a tenkými, pichľavými ramenami.  Sfarbenie majú v rôznych odtieňoch ako žltej, fialovej alebo zelenej.   Sú dravé a používajú svoje pichľavé ramena na lovenie rýb a iných morských živočíchov. Keď sa niečo dotkne, okamžite stiahne svoje ramená a chytí korisť.  Vedia sa prichytiť k skalám alebo tvrdým povrchom svojim lapkajúcim telom, čo umožňuje odolať vlnám a prúdom. Sasanky sú dôležitou súčasťou morských ekosystémov, kde prispievajú k potravinovému reťazcu a k udržaniu rovnováhy v morskom prostredí. Preto sa stáva obľúbeným objektom pre pozorovanie v akváriách a výskumných štúdiách zameraných na morský svet.

Sasanky a potrava

Ako väčšina morských sasaniek, je dravá a živí sa rôznymi druhmi koristi, ktoré dokáže chytať pomocou svojich prispôsobených ramienok. Medzi najdôležitejšiu potravu patria:

Raky a malé ryby – patria sem kraby, krevety a rôzne druhy rakov. Dokážu chytiť a stráviť malé ryby, ktoré sa priblížia k pichľavým ramienkam.

Malé morské živočíchy – napríklad malé morské červy, planktón a ďalšie drobné organizmy, ktoré sa dostanú do jej blízkosti.  Pri dotyku pichľavých ramien sa buď rýchlo stiahne alebo korisť chytí. Svoju korisť drží pri svojom ústnom otvore, kde začína proces trávenia.  Sasanka má schopnosť vylučovať toxíny, ktoré usmrtia alebo paralyzujú korisť a uľahčujú jej trávenie.

Prečo sú sasanky morské tak fascinujúce?

Tieto morské tvory sú fascinujúce z veľa dôvodov ako:

Určite vzhľad – ich vzhľad je často pôsobivý a farebne pestrý. Môže mať rôzne vzory a farby, čo ich robí atraktívne pre pozorovanie.

Lovenie koristi – spôsob chytania a zadržiavania svojej koristi je fascinujúci. Pichľavé ramena reagujú na dotyk, čo zabezpečuje zachytenie koristi a účinné lovenie.

Symbióza s vodným svetom – niektoré druhy žijú v symbióze s rôznymi morskými organizmami ako sú napríklad riasy.  Taká symbióza zabezpečuje sasankám získavať energiu a potravu pomocou fotosyntézy vykonávanej riasami.

Využitie vo výskume – sú významnými organizmami v morských biologických výskumoch. Vedci ich skúmajú pre pochopenie rôznych aspektoch morských ekosystémov, aj interakcií medzi druhmi.

Regeneračné schopnosti – majú schopnosť regenerácie svojich častí, čo je pre veľa ľudí výnimočne.  Umožňuje im prežiť po poškodení alebo častiach odtrhnutých predátorom.  Celkovo povedané jej estetický vzhľad, úžasné schopnosti a význam v morskom ekosystéme robí sasanku skvelou pre vedcov, pozorovateľov a nadšencov prírody. Hlavné rysy sasanky sú telová štruktúra, ramienka a pichľavé bunky.  Preto je estetický a fascinujúci príťažlivá.