Spočiatku sa osvedčili ako účinní strážcovia zásob potravín, chránili ich pred nežiadúcimi návštevníkmi v podobe hlodavcov. V Egypte postupne dostali osobitú úlohu ako spoločníci a posvätné zvieratá. Vzťah Egypťanov k mačkám bol jedinečný. Vzhľadom na ich posvätný charakter smrť mačky pre nich predstavovala vážnu udalosť, čo názorne ilustruje existencia cintorínov vyhradených pre tieto zvieratá v oblasti okolo rieky Níl. Pričom sa mumifikované mačky tiež často objavujú v hrobkách. Egypťania brali spojenie mačiek s bohyňou tak vážne, že za zabitie mačky hrozil vinníkovi smrteľný trest, najčastejším spôsobom trestu bolo ukameňovanie. Z Egypta pochádza aj legenda, ktorá hovorí o tom, že mačka má 9 životov.
Predkovia mačiek
Do čeľade mačkovité vrátane mačky domácej (Felis silvestris f. catus), ktorá je poddruhom mačky divej (Felis silvestris) patrí rys ostrovid (Lynx lynx), puma americká (Puma concolor), gepard štíhly (Acinonyx jubatus), ocelot (Leopardus pardalis), leopard škvrnitý (Panthera pardus), jaguár americký (Panthera onca), lev púšťový (Panthera leo) a tiger džungľový (Panthera tigris).
Dnes kategorizujeme mačky do 3 rodov: Panthera, Felis a Acinonyx. Rod Panthera sú mačky veľkého vzrastu. Význačnou črtou týchto mačiek je malá jazylka na spodnej časti jazyka, ktorá sa voľne pohybuje. Táto štruktúra im umožňuje vydávať silné zvuky. Rod Felis zastupuje mačky malého vzrastu. Mačky rodu Felis majú pevnú jazylku, čo obmedzuje ich schopnosť vydávať silné zvuky. Do rodu Acinonyx patrí len gepard, ktorého pazúry sa nedajú úplne zatiahnuť. Mačkovité mäsožravce sú prevažne samotári a mnohé z nich lovia v noci. Avšak, výnimkou v tomto vzore správania je lev, ktorý sa vyznačuje tvorbou skupín.
Morfológia a biológia
Mačky, ktoré žijú vonku, majú v priemere kratšiu dĺžku života, obvykle sa dožívajú 7 až 8 rokov. Naopak, mačky chované v domácnosti sa priemerne dožívajú 15 až 20 rokov. Na vek vplývajú faktory ako pohlavie, životospráva, návyky. Štatistiky ukazujú, že kastrované mačky sa dožívajú vyššieho veku v porovnaní s nekastrovanými.
Povaha a psychika mačky
Charakter mačky závisí od plemena. Vykazujú rôzne temperamenty, od temperamentných a odvážnych až po flegmatické a bojazlivé. V závislosti od situácie a svojho okolia prejavujú širokú škálu emócií. Pri dostatku stimulácie a hračiek sú hravé a veselé. Naopak, ak sú vystavené situáciám, ktoré považujú za nebezpečné alebo nepríjemné prejavujú nezáujem, odpor alebo strach. Aj keď existujú samotárske jedince, väčšina mačiek prejavuje spoločenské sklony a potrebuje nadväzovať sociálne kontakty so svojím okolím. V živote mačiek je kladený veľký dôraz na význam spánku, pričom až 60 % ich života je venované odpočinku. Ich spánok sa skladá z 5 fáz, vrátane paradoxného spánku, kedy sa mačkám sníva. Dospelá mačka v tejto fáze strávi až 15 % svojho života.
Vybavenie pre mačky
Starostlivosť o mačky si vyžaduje venovanie osobitnej pozornosti a vytvorenie prostredia, ktoré zabezpečí ich pohodlie, teplo a pocit bezpečia. Významné sú rôzne vybavenia, ako škrabadlá, šplhadlá a preliezačky, ktoré sú špeciálne navrhnuté s ohľadom na ich prirodzené potreby. Škrabaním si mačka udržuje svoje pazúriky v dobrej kondícii a plní tak 4 dôležité funkcie, vrátane odstránenia starej povrchovej vrstvy pazúrika, značkovania teritória a pachového označovania. Výber škrabadiel by mal zohľadňovať ich výšku a umiestnenie v blízkosti miest, kde mačka obvykle spí alebo sa zobúdza. Pelešteky, ležadlá a kukane vytvárajú v domácom prostredí miesta na relaxáciu a oddych. Podložky na parapety sú ideálne pre mačky, ktoré sa rady venujú pozorovaniu vonkajšieho sveta z okna. Misky na potravu by mali byť plytké a vyrobené z antikorovej ocele, materiálu odolávajúceho korózii a jednoduchého na udržiavanie. Pre zabezpečenie stability a minimalizovanie sklzu by misky mali byť vybavené gumovou podložkou. Zatiaľ čo na vodu by ste mali použiť kameninovú misku, ktorá je odolná voči nárazom a dlhodobo zachováva svoju kvalitu. Na česanie mačky potrebujete hrebeň a kefu. Mačku češeme smerom ku srsti a proti srsti.
Plemená mačiek
1. Dlhosrsté: perzská a exotická;
2. Polodlhosrsté: americká curl krátkosrstá, americká curl dlhosrstá, mainská mývalia, nórska lesná, ragdoll, birma, sibírska, turecká angora a turecká van;
3. Krátkosrsté: habešská, somálska, bengálska, britská, burmila, barmská, cymric, kartúzska, cornish rex, devon rex, german rex, európska, japonský bobtail, kurilský bobtail dlhosrstý, kurilský bobtail krátkosrstý, korat, manx, egyptská mau, ocicat, ruská modrá, snowshoe, sokoke a sphynx;
4. Siamske a orientálne: siamská, balinézska, seychelská, orientálna dlhosrstá a orientálna krátkosrstá.