Každá krajina má svoje zákonom chránené živočíchy. Často ide o druhy, ktoré ohrozuje zásah do prírody, strata ich pôvodného teritória alebo klimatické zmeny. Na Slovensku je podobných zvierat neúrekom a pre prírode je dôležité, aby ich populácie ostali stabilné.
Slovenská príroda
Príroda je rozmanitá a podobne je to aj na Slovensku. Nachádza sa tu deväť národných parkov, ktoré sa založili pre ochranu miestnej flóry a fauny. Je úžasné koľko unikátnych živočíchov nájdeme v zákutiach slovenských parkov – najznámejšie sú cicavce, ďalej tu žijú plazy, vtáky, obojživelníky, ryby a hmyz. Podrobný rozpis chránených živočíchov je zdĺhavý. Vystačíme si preto s pár druhmi, o ktorých si bližšie povieme.
Vysoké Tatry
Začnime od symbolu Tatier, ktorým je endemit kamzík tatranský. Jeho výskyt pokrýva každú oblasť Vysokých Tatier a v súčasnej dobe je obnova jeho populácie úspešná. V roku 2019 bolo vo Vysokých Tatrách zaznamenaných približne 2 000 jedincov. Našťastie sa nemusíme báť o budúcnosť nášho kamzíka. Je tu však ďalší živočích z triedy cicavcov, u ktorého sa situácia nevyvíja veľmi priaznivo a patrí medzi chránené živočíchy.
Ohrozené druhy
Chrček poľný bol v minulosti považovaný za škodcu, dnes ho evidujeme ako kriticky ohrozený druh. Rozšírenie chrčka sa v strednej Európe drasticky zmenšilo. Nastal pokles o celých 75%. Odhaduje sa, že do 30 rokoch vyhynie. Cicavce nie sú jediné, koho postihuje ohrozenie. Na Slovensku vo vyšších lesných vegetačných stupňoch žije fuzáč karpatský. Rodové meno napovedá, že ide o karpatský endemit z čeľade chrobákov fuzáčovité. Je to náš druhý najväčší fuzáč s telom dlhým 25 – 50 mm. Jeho potravou je rastlina zemolez čierny. Odtiaľ pochádza aj jeho druhé rodové meno – fuzáč zemolezový. Žiaľ, jednotlivé populácie fuzáča karpatského sú od seba veľmi vzdialené a izolované. Predpokladáme, že populácia na území Slovenska bude s najväčšou pravdepodobnosťou klesať, kým nedôjde k jeho vyhynutiu. Ďalší z chrobákov, ktorých populácie sú zraniteľné, je plocháč červený. Špecifický je svojím červeným sfarbením a sploštením tela. Patrí k chrobákom, na ktorých dnes v slovenských lesoch natrafíte zriedka. Slovensko sa svojou bohatou faunou ľahko vyrovná ostatným krajinám. Rys, medveď, kamzík nepochybne patria medzi najznámejšie. Nejde však o jediné živočíchy na Slovensku, ktoré sa ocitli pod ochranou zákona.
Ďalší zaujímavý obsah pre chránené živočíchy:
Sovy, Voda základ života, Ohrozené živočíchy na južnom Slovensku, Ekológia a globálne problémy, Medveď hnedý