medveď hnedý

Medveď hnedý

Chránené živočíchy

Medveď hnedý je najväčšia žijúca šelma na Slovensku. Jedná sa o živočícha, ktorý je chránený a ktorý okrem nášho územia obýva aj mnoho ďalších európskych krajín, ako je Rumunsko, Bulharsko alebo Slovinsko. Je to jeden z našich najvýznamnejších živočíchov, a preto nie je na škodu si o ňom niečo povedať.

Základná charakteristika medveďa hnedého

Spomenuli sme, že medveď hnedý je najväčším predátorom na našom území. Pôsobivé však je, že ide v skutočnosti o druhého najväčšieho súčasného predátora na súši – hoci sa jedná skôr o príležitostného mäsožravca. Prvenstvo mu prebral jeho príbuzný medveď biely, ktorý žije v arktických podmienkach. Vo všeobecnosti existuje mnoho poddruhov medveďov hnedých, ktoré sa svojou veľkosťou blížia aj medveďom bielym. Na Slovensku sa jeho priemerná veľkosť pohybuje okolo metra až do vyše dvoch metrov, pri čom jeho hmotnosť je od 100 do 350 kilogramov. Podľa niektorých zdrojov poddruhy ako medveď kodiak alebo grizly niekedy  dosahujú dĺžku neuveriteľných troch metrov a vážia viac ako pol tony. Vzhľadom na svoju veľkosť a silu, medveď hnedý nemá okrem človeka žiadneho prirodzeného nepriateľa. Čo sa týka sfarbenia jeho typicky hnedej srsti, mení sa v závislosti od veku. Pri mladých jedincov si môžeme často všimnúť biele škvrny okolo krku.

Spôsob života 

Pre medveďa je charakteristický samotársky spôsob života. Združuje sa výlučne, keď nastáva obdobie rozmnožovania alebo, ak sa jedná o samicu, pri výchove mláďat. K páreniu medveďov dochádza počas jari a leta. Mláďatá sa rodia v zime, keď samica hibernuje, a to zvyčajne v období medzi januárom a februárom. Samica porodí od 1 do 4 mláďat, ktoré sú po narodení slepé, a oči sa im otvoria až po mesiaci. Mláďatá ostávajú s matkou 2 až 3 roky, kým od nej nenaberú skúsenosti k životu vo voľnej prírode. Samec sa na výchove mláďat nepodieľa a po párení opúšťa samicu. Medvede pohlavne dospievajú v 3. alebo 4. roku života a v niektorých výnimočných prípadoch sa dožívajú viac ako 30 rokov.

Napriek všeobecným predstavám, ktoré si mnohí z nás spájajú s medveďmi, že sa jedná o dravého a nebezpečného predátora, primárny podiel jeho potravy tvoria rastlinné zložky. Presnejšie, rastliny a lesné plody predstavujú až 90% ich jedálnička. Nepohrdnú preto čerstvou trávou, medom, bobuľami, malinami alebo inými lesnými plodmi. Niekedy, keď sa im naskytne príležitosť, sa živia aj uhynutými zvieratami. Vďaka tomu zabraňujú šíreniu rôznych nákaz a chorôb. V prípade, ak je to naozaj nevyhnutné, je medveď schopný uloviť aj väčšiu korisť, ako napríklad jeleňa a v severnejších krajinách mladého losa alebo pižmoňa. Stáva sa to však výnimočne.

Rozšírenie medveďa na Slovensku

Jeho populácia je rozmiestnená v horských a zalesnených oblastiach. Tieto oblasti, ktoré poskytujú pre medvede vhodné podmienky, sa nachádzajú na severnom, strednom a severovýchodnom Slovensku. Medzi hlavné oblasti jeho výskytu patria Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Malá Fatra, Poloniny alebo Slovenské rudohorie. Predpokladá sa, že najväčšie populácie žijú v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier. Celková populácia medveďa hnedého je na našom území stabilná a pohybuje sa okolo 1200 až 1500 jedincov. Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou hustotou medveďov na celkovú rozlohu. Je to práve vďaka ochrane a prírodným parkom, ktoré poskytujú pre medvede útočisko.

Medveď hnedý je jedno z najviac ikonických zvierat, ktoré nájdeme na našom území. Hoci často zažívajú zasahovanie do ich prirodzeného prostredia, dokážu sa novým podmienkam ľahko adaptovať. Medveď pre nás slúži ako pripomienka toho, ako veľmi je dôležité dbať na zachovanie prírody a jej biodiverzity.

Ďalší zaujímavý obsah pre chránené živočíchy:

Sovy, Voda základ života, Ohrozené živočíchy na južnom Slovensku, Ekológia a globálne problémy, Chránené živočíchy na Slovensku