Konžský dažďový prales 2

Konžský dažďový prales

Svet zvierat

Konžský prales, ktorý poskytuje útočisko pre viac ako desaťtisíc druhov zvierat a šesťsto exotických rastlín, je prírodnou kuriozitou. Jeho krása a pôvab sa nedajú poprieť, a preto sa oplatí oboznámiť s jeho obyvateľmi. Prales Kongo, ležiaci pri rovníku a povodí rieky Konga, je známy vysokou, neobyčajnou diverzitou a svojou exotikou nadchýna ľudí z celého sveta. Je to miesto, ktorého veľkoleposť nezachytia ani tie najkvalitnejšie dokumentárne filmy ako zviera gorila horská.

Okapia pralesná

Hoci Konžský prales nie je prales s najväčšou rozmanitosťou druhov, žijú v ňom unikátne živočíchy. Okapia pralesná, ktorá je žijúcou fosíliou, k nim neodmysliteľne patrí. Pre jej čiernobiele pásikové sfarbenie na zadnej časti tela si ju biológovia kedysi spájali so zebrami, no po dôkladnom výskume ju zaradili do čeľade, ktorú zdieľa so žirafami. Je pozoruhodné, že sa jedná o jediné žijúce príbuzné žiráf . Okapie sú plaché bylinožravce, ktoré žijú na severe Konžskej demokratickej republiky, a v zákutiach hlbokého pralesa vedú samotársky život. S ostatnými jedincami svojho druhu sa stretávajú výhradne v období párenia. Jej plachosť podporuje aj fakt, že do 20. storočia o jej existencii Západ nevedel. Pre svoj neobyčajný, osobitý vzhľad sa okapia v minulosti stala inšpiráciou pre legendy o tzv. „africkom jednorožcovi“.

Gorila horská

Aký by to bol pohľad do Konžského pralesa, keby sme sa nestretli s jeho najväčším klenotom, a to gorilou horskou? Je to vzácny poddruh gorily východnej a žije v dvoch izolovaných populáciách. Celkový počet jedincov gorily horskej presahuje niečo cez tisíc. Našťastie, najhoršie obdobie je za nami. Gorilám sa podarilo ustáť ťažké a neúprosné 20. storočie, kedy ich populácie rapídne poklesli a predpokladalo sa  vyhynutie. No aj v súčasnosti, keď ich populácia prežila a došlo k rastu, sú naďalej ohrozené. Pre ich vzácnosť a rovnako aj z dôvodu, že do Afriky priťahujú tisíce turistov, sú prísne strážené. Gorila horská je typický všežravec, najčastejšie si ale pochutná na ovocí a korienkoch. Podľa jej rodového mena, žije v lesoch vyskytujúcich sa vo vysokých nadmorských výškach, a od svojich príbuzných sa odlišuje hrubšou a dlhšou srsťou. Nažívajú vo veľkých tlupách, ktoré vedie dominantný samec a toho spoznáte podľa sivého, strieborného pruhu na chrbte. Zaujímavým faktom je, že každý jedinec gorily má svoj unikátny „odtlačok nosa“, na základe ktorého ich biológovia identifikujú.  Je povinnosťou každého z nás chrániť poklady našej planéty. Dažďový prales, rozprestierajúci sa pozdĺž africkej rieky Kongo, si našu ochranu rozhodne zaslúži, keďže patrí k najkrajším miestam na Zemi.

Ďalší zaujímavý obsah pre svet zvierat:

Hroch obojživelný, Korytnačky, Sumatra, Arktída severný pól, Severný pól, Amazonský prales