Príroda nás uchvacuje na každom rohu; či ide o subsaharskú Afriku, dažďové pralesy, náhorné plošiny alebo oceány. Dnes si predvedieme, aká úžasná dokáže byť príroda na jednom z jej najmenej prebádaných biotopov. Na Zemi nájdeme veľa miest, kde filmári vedia získať jedinečné zábery. Obľúbené miesto na dokumentárne filmy je podmorský svet. Veď koho by nezaujal pohľad do krajiny, ktorá sa tak líši od našej? Je na čase ukázať si z tohto unikátneho kútu sveta zopár živočíchov a dozvedieť sa niečo nové. Unikátny tvor je napríklad žralok.
Žabie ryby
Predstavme si čeľaď anténovcovitých. Názov samotnej čeľade vám veľa nepovie – ide o málo známy druh živočíchov. Zástupcovia čeľade, po anglicky prezývaní „frogfishes“, teda žabie ryby, sa vyskytujú najčastejšie na koralových útesoch a pripomínajú hubky alebo skaly pokryté riasami. Sú to majstri maskovania, ťažko by ste ich rozoznali od okolia. Zaujímavé sú aj svojím pohybom – hoci majú vyvinuté plutvy, pohybujú sa po dne končatinami, ktoré vyzerajú ako lakťové kĺby.
Žralok uhrovitý
Každý z nás pozná žraloky, no málokto sa môže pochváliť znalosťami o zvláštnom druhu, ktorý obýva hlboké vody. Žralok uhrovitý je žijúca fosília, pretože jeho štíhle telo s dĺžkou dva metre nesie veľmi primitívne črty. Živí sa hlavonožcami a menšími žralokmi. Potrava žraloka uhrovitého dokazuje, že musí putovať aj na povrch oceánov. Vyskytuje sa v každom mori a najčastejšie ho nájdeme na otvorených oceánoch.
Morský čert
Morský čert je o niečo známejší ako predošlí, no ide o rovnako zaujímavého tvora. Je to dravá ryba, ktorá obýva severný Atlantik, Stredozemné a Čierne more. Špecializuje sa na život vo veľkých hĺbkach, kde vábi korisť pomocou svietiaceho výbežku na tele. Väčšina tvorov žijúcich na dne má kvôli nedostatku svetla bledé sfarbenie, ale čert morský je vybavený tmavšou pokožkou. Loví sa pre gastronomické účely a v mnohých krajinách je považovaný za miestnu pochúťku. Pozreli sme sa na tri fascinujúce živočíchy, ale nezabúdajme na veľkosť a tajomnosť oceánov. Ktovie, čo sa dodnes ukrýva na ich dne. Oceány tvoria väčšinu zemského povrchu. Niet divu, že sa nám dodnes nepodarilo zmapovať všetky krásy v prírode. Prejdeš ešte veľa času, kým plne zdokumentujeme život na dne hlbokých oceánov a spoznáme aj tie najtajnejšie záhady prírody.
Ďalší zaujímavý obsah pre tajomné oceány:
Chobotnice, Morská sasanka, Kosatka dravá, Ochrana veľrýb a oceánov