sršeň ázijský

Je pohroma sršeň ázijský?

Svet hmyzu

Sršeň ázijský (Vespa velutina) je invazívny druh sršňa pôvodom z juhovýchodnej Ázie. Má čierno-hnedé telo a charakteristicky žlté konce nožičiek. Jeho hniezda sú zvyčajne veľké, visia vysoko na stromoch a obsahujú tisíce jedincov. Sršeň ázijský je predátorom včiel, čo má negatívny dopad na ekosystémy a poľnohospodárstvo. Dokáže byť agresívny pri obrane svojho hniezda, čo môže ohrozovať ľudí. Jeho žihadlo je bolestivé a môže spôsobovať alergické reakcie. V Európe sa rozširuje rýchlo a je považovaný za významný environmentálny problém.

Prečo je sršeň ázijský pre slovenských včelárov nebezpečný?

Sršeň ázijský je pre slovenských včelárov nebezpečný, pretože je predátorom včiel, ktoré loví na úli a ničí celé včelstvá. Tento druh sršňa napáda včely tým, že číha pri úľoch a čaká, až sa včely vrátia s nektárom, čím výrazne znižuje ich počet. Tým ohrozuje produkciu medu a opeľovanie rastlín, čo je kľúčové pre poľnohospodárstvo. Včely, ktoré sú napadnuté sršňom, môžu byť stresované, čo znižuje ich produktivitu. Sršne sú vytrvalé a ich útoky môžu spôsobiť, že včely prestanú vyletovať z úľov, čím sa narušuje celý ich životný cyklus. Pre včelárov to znamená nielen stratu včelstiev, ale aj ekonomické straty spojené s nižšou produkciou medu. Boj proti sršňom je náročný, pretože ich hniezda môžu byť skryté a veľmi odolné. Okrem toho invazívny charakter sršňa ázijského znamená, že sa rýchlo šíri po nových územiach, vrátane Slovenska. Preto je jeho výskyt vážnou hrozbou pre miestne ekosystémy aj včelárstvo.

Najčastejšia potrava sršňa ázijského

Potrava sršňa ázijského pozostáva najmä z iného hmyzu, pričom hlavným cieľom sú včely, ktorých loví pri úľoch. Sršne ich zabíjajú a živia sa ich telami, najmä hrudným svalstvom bohatým na bielkoviny, ktoré kŕmia svoje larvy. Dospelé sršne tiež konzumujú rôzne sladké látky, ako je ovocie, nektár alebo šťavy zo stromov, aby získali energiu pre svoje vlastné prežitie. Poľujú aj na iné druhy hmyzu, vrátane muchy, motýľov, osí a iných sršňov. Sršne sú oportunistickí lovci a dokážu rýchlo prispôsobiť svoje stravovacie návyky podľa dostupnosti potravy. V čase, keď je hmyzu menej, môžu vyhľadávať aj ľudské zdroje potravy, ako sú odpadky alebo sladké nápoje. Potrava sršňov ázijských je kľúčová pre ich rozmnožovací cyklus, pretože bez dostatku bielkovín by nemohli úspešne vychovávať larvy. Ich stravovacie návyky môžu vážne ovplyvniť miestnu biodiverzitu tým, že znižujú populácie včiel a iného hmyzu.

Dôležité opatrenia proti sršňovi ázijskému

Opatrenia proti sršňovi ázijskému zahŕňajú sledovanie a monitorovanie jeho výskytu, aby bolo možné včas zasiahnuť. Jednou z najúčinnejších metód je ničenie hniezd, ktoré treba odstrániť odborníkmi, keďže sršne môžu byť veľmi agresívne pri obrane svojho hniezda. Včelári môžu chrániť svoje úle inštaláciou ochranných sietí, ktoré bránia sršňom v prístupe k včelám, pričom zároveň umožňujú včelám voľný pohyb. K dispozícii sú aj rôzne druhy lapačov, ktoré lákajú sršne do pascí pomocou sladkých návnad. Vzdelávanie verejnosti o tom, ako rozpoznať sršňa ázijského a jeho hniezda, je kľúčové, pretože rýchla reakcia môže zabrániť jeho rozšíreniu. Dôležité je tiež vytvárať programy na kontrolu a likvidáciu tohto invazívneho druhu, vrátane medzinárodnej spolupráce. Prírodné metódy, ako podpora prirodzených predátorov sršňov, môžu prispieť k dlhodobému zníženiu ich populácií. Starostlivosť o biodiverzitu včelích populácií tiež pomáha znížiť ich zraniteľnosť voči útokom sršňov. V neposlednom rade je dôležité aktívne sledovať zákony a nariadenia, ktoré podporujú reguláciu a ochranu miestnej prírody pred invazívnymi druhmi.

Ďalší zaujímavý obsah pre hmyz:

Roháč obyčajný, Hmyz

Čítane: 202 x