žralok

Žralok biely

Tajomné oceány

Žralok biely je jedným z najobávanejších morských predátorov na svete. Jeho veľkosť, rýchlosť a sila ho robia kráľom oceánu. Dokáže dosiahnuť dĺžku až šesť metrov a váhu vyše dvoch ton. Tento dravec má rad silných a ostrých zubov, ktoré neustále dorastajú, čo mu umožňuje loviť bez straty efektivity. Rýchlosťou až 60 kilometrov za hodinu sa dokáže priblížiť k koristi takmer nepozorovane. Keď útočí, zvyčajne sa vynorí z hlbokých vôd a zasiahne obeť silným úderom. Pre ľudí je strašidelný, no útoky na človeka sú zriedkavé a väčšinou nejde o úmysel. Biela farba jeho spodnej časti tela mu slúži ako maskovanie, ktoré ho skrýva pri love zospodu. Má vynikajúce čuchové schopnosti, ktoré mu pomáhajú sledovať krv aj z niekoľkých kilometrov. Žralok biely je dôležitým článkom v ekosystéme, pretože reguluje populácie iných morských živočíchov. Je symbolom sily a nebezpečenstva, ktorý vzbudzuje rešpekt a strach u mnohých ľudí. Tento žralok, aj keď je hrozivý, je zároveň ohrozený a potrebuje ochranu, aby jeho populácia v oceánoch nevyhynula.

Aká hlavná potrava je u žraloka bieleho?

Hlavnou potravou žraloka bieleho sú morské cicavce, najmä tulene a morské levy. Tieto zvieratá sú pre neho ideálnou korisťou, pretože obsahujú veľa tuku, ktorý poskytuje žralokovi energiu. Veľký biely žralok sa taktiež živí rybami, ako sú tuniaky a makrely, ktoré loví rýchlymi a nečakanými útokmi. Mláďatá a menšie jedince žraloka bieleho uprednostňujú ryby a menšie morské organizmy, kým dospelé jedince sa špecializujú na väčšie cicavce. Niekedy ulovia aj morské korytnačky a dokonca aj delfíny. Majú silné čeľuste a ostré zuby, ktoré im pomáhajú trhať veľké kusy mäsa. Žralok biely dokáže vycítiť pach krvi na veľké vzdialenosti, čo mu uľahčuje vyhľadávať zranenú alebo slabšiu korisť. Tento spôsob lovu ho radí medzi najefektívnejších predátorov oceánov. Okrem loveckých schopností je zaujímavé, že žralok biely dokáže vydržať dlho bez potravy, ak si najprv vytvorí dostatočné zásoby tuku. Vďaka tomu dokáže prežiť aj v obdobiach, keď je potravy menej. Biela farba jeho spodnej časti tela ho maskuje pred korisťou, čím zvyšuje úspešnosť lovu. Žralok biely je teda prispôsobený na to, aby efektívne lovil a prežíval v rôznych podmienkach oceánu.

Kde má výskyt a aké ma rozmnožovanie?

Žralok biely má rozšírený výskyt vo všetkých oceánoch, najmä v miernych a tropických oblastiach. Často ho nájdeme v pobrežných vodách, ale dokáže plávať aj ďaleko do otvoreného oceánu. Najznámejšie oblasti výskytu zahŕňajú vody pri pobreží Kalifornie, Južnej Afriky, Austrálie a Stredomoria. Žraloky biele sú schopné migrovať tisíce kilometrov v priebehu sezón, pričom nasledujú sezónne presuny koristi. Rozmnožovanie žralokov bielych je pomerne vzácny a dlhý proces. Tento druh žraloka sa rozmnožuje ovoviviparitou, čo znamená, že mláďatá sa vyvíjajú v tele matky, ale rodia sa živé. Gravidita trvá približne 11 mesiacov, počas ktorých mláďatá rastú vo vaječných obaloch. Samice rodia len niekoľko mláďat, zvyčajne 2 až 10, pričom mláďatá sú po narodení plne vyvinuté a schopné samostatného života. Mladé žraloky biele sú po narodení veľké približne jeden až jeden a pol metra a okamžite sa stávajú dravcami. Zaujímavé je, že počas vývoja v maternici sa môžu súrodenci navzájom požierať – ide o jav nazývaný embryofágia, ktorý zabezpečuje prežitie najsilnejších mláďat. Rozmnožovanie žraloka bieleho je zriedkavé, čo robí jeho populáciu zraniteľnou a podčiarkuje dôležitosť jeho ochrany.

Ďalší zaujímavý obsah pre tajomné oceány:

Chobotnice, Morská sasanka, Kosatka dravá, Ochrana veľrýb a oceánov, Tajomné oceány

Čítane: 2878 x